Kuidas mikrokiudlappidest päriselt ka kasu on?

Eks me kõik oleme suuremal või väiksemal määral mikrokiudlappe kasutanud. Räägitakse ju palju, et nendega koristamine on imelihtne. Kuid millegipärast see alati nii ei ole. Proovimegi välja selgitada, mida paljud meist valesti teevad ja kuidas mikrokiudlappe päriselt kasutada.

Miks just mikrokiudlapid

Mikrokiudlapp on saanud oma nime sellest, et koosneb paljudest väikestest kiududest. Seega lapi võlu seisnebki väga paljudes väikestes kiududes, mis on võimelised enda külge palju rohkem mustust kaasa haarama ja lõpptulemuseks on palju puhtam pind. Erinevalt tavapärasest puuvillasest lapist, mille kiud on suured ja tihtipeale jäävad peale koristamist puhastatud pinda „kaunistama“.

Tänu õigele kasutamisele väldid ka vajadust kallite puhastusvahendite järele ja saad kodu puhtamaks palju väiksema vaevaga.

Erinevad mikrokiudlapid

Mikrokiudlappe on mitmeid ja olenevalt Sinu kodu suurusest ja erinevate materjalidega pindade arvust, soovitame kasutada minimaalselt kolme erinevat lappi: üldpuhastuseks, sanitaarruumide ja klaaspindade puhastamiseks. Kui tegu on suurema korteri või majaga, siis võib olla lappide vajadus suurem.

Üldiselt jaotuvad mikrokiudlapid kaheks. Ühed, mis on pehmemad ja meenutavad froteepinda, on mõeldud tolmu pühkimiseks. Ja teised, mis on siledamad, on mõeldud erinevate peegel- ning klaaspindade puhastamiseks. Klaasilapid sobivad hästi ka kinnitunud mustuse eemaldamiseks ja samuti kõikide kõva kattega pindade puhastamiseks nagu külmkapiuksed või segistid.

Valides endale sobivaid lappe, soovitame alati tutvuda ka pakendiga, kuna seal on kirjas, mis ruumi või pindade jaoks mingi lapp kõige parem on. Muidugi ei tähenda see seda, et sa ei võiks üldpuhastuslapiga vannituba koristada, loomulikult võid. Kuna erinevad lapid on eri värvi, siis on selle järgi hea meelde jätta, millist lappi kus ruumis kasutada. Näiteks kollane vannitoa, roheline köögi ja sinine üldiste pindade puhastamiseks.

Kui märjaks peab lapi tegema?

Mikrokiudlapid on väga tõhusad ka ainult veega puhastamisel, just tänu oma väikestele ja tihedatele kiududele, mis haaravad juba ise mustust väga hästi. Kui Sinu kodus on näiteks allergikuid, ei pea sa puhastusaineid üldse kasutamagi ja kodu saab puhtaks ikkagi.

Tolmulapp võiks olla ühtlaselt niiske, siis on ka koristuse tulemus kõige parem. Lapi saad kergelt niiskeks näiteks siis, kui pritsida vett lapile või tupsutada vett käega ühtlaselt lapile. Niiske puhas mikrokiudlapp võtab natuke tugevamal hõõrdumisel endaga kaasa ka mikroobilist mustust.

Kui sa jätad lapi liiga märjaks, siis on lapi kiud vett täis ja ei saa oma tööd nii tõhusalt teha kui vaja oleks. Tulemuseks on vesine ja triibuline pind, mis ära kuivades võib veelgi mustem välja näha kui enne.

Klaaspindade puhastamine on kõige tulemuslikum siis, kui puhastad enne pinna pehme niiske lapiga ja siis pühid üle mikrokiud klaasilapiga. Nii pühid maha üleliigsed piisad ja jooned, mida peegel- või klaaspindadele peale kuivamist tavaliselt jäävad. Samuti saad eraldi lugeda akende pesemise kohta SIIT.

Voldi lapp kokku

Selleks, et saaksid võimalikult suure pinna ühe korraga puhastada, voldi lapp kokku. Kui sa lappi ei voldi, siis sa saad kasutada vaid kahte lapi pinda, ehk ühte poolt ja teist poolt. Voltides aga lapi pooleks, on sul võimalik kasutada juba nelja lapi pinda. Soovitame voltida lapi mõnusaks ja käepäraseks ruuduks.

Kui oled ühe pinna puhtaks pühkinud, siis saad keerata lapil teise poole ja uut pinda puhastada. Kui sa voltisid lapi kaks kord kokku, siis sa saad 8 puhastuspinda ehk 8 korda ühe lapiga pindasid puhastada. Meie müüdavaid 40×40 cm lappe võid kokku voltida lausa 3 korda, tekitades nii lapile lausa 16 puhastuspinda. Kui kõik lapi pinnad on kasutatud, pese lapp hoolikalt sooja veega puhtaks, vääna korralikult kuivaks ja voldi uute pindade puhastamiseks taas kokku. Nutikas, kas mitte pole? 

Kasuta puhastusaineid minimaalselt

Paljud meist ei soovi erinevaid puhastusaineid üldse kasutada. Ühest küljest on hästi toimivate vahendite hinnad liiga kallid, kuid teisest küljest ka kahjulikud tervisele ja vale vahendi kasutamine valel pinnal võib rikkuda nii mööbli kui tasapinna.

Kuivanud pleki või suurema mustuse korral proovi esialgu pinda lapiga tugevamini nühkida. Proovi, enamus kordadest see aitab. Kui sellest jääb väheseks, siis kasuta neutraalseid puhastusaineid. Soovitame valida tooted, mis on Allergia- ja Astmaliidu heakskiidu saanud või millele on Luigemärk lisatud. Nii hoolid enda ja oma lähedaste tervisest ning ka keskkonnast meie ümber.

Mikrokiudlappide pesemine

Väga tähtis on ka mikrokiudlappide hooldamine. Soovitame seda teha pesumasinas pestes 60-90 kraadi juures. Pesupulber ei tohiks sisaldada valgendusaineid, loputusaineid ja zeoliiti, muidu kaob lapi puhastusvõime. Zeoliit on aine, mis ka tumeda pesu pesemisel jätab riietele valged jutid.

Kõige parem on, kui pesed lappe eraldi teistest riietest. Kui kodus on ainult 2 või 3 lappi, siis võid pesta ka teiste asjadega aga ALATI kasutades mikrokiudlappide jaoks eraldi pesukotti. Kuna mikrokiudlapid haaravad enda külge ka teiste materjalide koed, siis peale sellist pesu ei toimi lapid enam endiselt. See on üks suurimaid vigasid, mis mikrokiudlappidega tehakse. Esimene kord puhastades kõik toimib ja on hästi, kuid millegipärast peale lappide pesemist pesumasinas koos teiste riietega enam koristamine nii tulemuslik ei ole. Õigesti hooldades kestab lapp palju kauem, keskmiselt 500 masinpesu korda.

Head katsetamist!

Kui soovid nõu koristamise osas või tahad, et tuleme ja koristame Sinu kodu, kontori või muu pinna hoopis ise puhtaks, siis anna meile märku info@smartlyclean.ee.

Tööta rahulikult ja jäta koristamine meie hoolde -kontoris, laos, ehitusobjektil või . . . ütle Sina meile, kus!

Kui Sul tekkis küsimusi või soovid pakkumist, siis võta julgesti ühendust: